Przejdź do stopki

„Nadpopradzki żywot. Gazdowanie„

„Nadpopradzki żywot. Gazdowanie„

Treść

  

Zapisywanie gazdowania

Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju przystąpiło do  zadania Nadpopradzki żywot. Gazdowanie, które jest Głównym działaniem w projekcie jest utrwalenie w formie publikacji zwyczajów agrarnych m.in. dawnych narzędzi i sposobu uprawy np. siewu, pielęgnowania, zbioru i przetwarzania płodów rolnych oraz wierzeń z tym związanych.
To swoisty rejestr dziedzictwa kulturowego dawnego gospodarowania. Poprzez projekt Nadpopradzki żywot. Gazdowanie „ ma być stworzony żywy i barwny obraz tradycji agrarnych, zmieniających się w cyklu rocznym. Osią projektu jest opracowanie zebranych już materiałów (m.in., z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu), wywiadów z terenu 3 gmin oraz zamieszczenie archiwalnych fotografii. Ma być sporządzona dokumentacja zdjęciowa zwyczajów odtwarzanych przez członków Stowarzyszenia i zespołu - szczególnie tych starszych , którzy jeszcze posiadają wiele umiejętności rolniczych i bardzo zależy im żeby tę wiedzę przekazać
w formie zapisu i zdjęć. Upływ czasu zniszczył bezpowrotnie wiele zasobów – dlatego projekt jest dla Stowarzyszenia rzeczą priorytetową. Bardzo ważną rzecząjest zaangażowanie mieszkańcówdo pozyskiwania dawnych fotografii-stąd apel o ich udostępnienie do skanowania w celustworzenia archiwum.

Dzielcie się z nami wiedzą zapisaną w pamięci i na fotografiach a razem stworzymy ciekawy obraz gazdowania.  

WŁD

Zdjęcia