Przejdź do stopki

Szkoła Podstwowa im. Stefana Pawlika w Rytrze

    wyświetleń: 2410

Treść

        Dyrektor:               mgr Wiesława Pawlik

 Wicedyrektor:                 Wojciech Citak

 

 
PATRON

 

Stefan Pawlik urodził się w 1924r. w Rytrze. Jego ojciec był robotnikiem i brat udział w ruchu oporu. Po ukończeniu szkoły powszechnej Stefan Pawlik przez trzy lata pracował w lesie w firmie niemieckiej. W 1942r. rozpoczął prace w tartaku w Rytrze.  W 1944r. Stefan Pawlik wszedł w skład oddziału porucznika „ Tatara " - J. Zubka. Dzięki doskonalej znajomości terenu i miejscowej ludności mógł wykonywać zadania zwiadowcze.  W 1945r. podczas pomocy mieszkańcom Szczawnicy, został zastrzelony przez esesmanów niemieckich. Przewieziony w rodzinne strony został pochowany na pagórku niedaleko Rytra.

przygotowała: mgr Barbara Kożuch

ZIMOWISKA I KOLONIE LETNIE

     Rytro to malownicza miejscowość położona w centrum Beskidu Sądeckiego w Dolinie Wielkiej Roztoki i Popradu. To tutaj krzyżują się szlaki turystyczne łączące pasma Radziejowej, Przehyby i Jaworzyny Krynickiej przecięte wstęgą Popradu.
     U źródeł Roztoczanki istnieje założony w 1924r. rezerwat „Baniska”, gdzie ochronie podlega drzewostan złożony z buka, jodły, świerka i jawora. Występowanie na terenie Rytra rzadkich okazów płazów i gadów stało się przyczyną utworzenia w 1996r. pierwszego w Polsce gminnego „Parku Ekologicznego”.
     Rytro posiada wspaniałe warunki do wypoczynku. Łączy w sobie walory spokojnej wsi, bazy turystyki górskiej i ekskluzywnego miejsca na urlop z dostępem do krytego basenu w pensjonacie „Perła Południa”.
     Ponadto na terenie Rytra funkcjonuje 16 domów i ośrodków wypoczynkowych. Obok stadionu sportowego mieści się pole namiotowe. Ogółem baza noclegowa Rytra zdolna jest pomieścić jednorazowo ok. 1500 gości.
     Jedną z największych atrakcji tego regionu jest spływ łodziami rzeką Poprad, który rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej. Po ok. 10km spływania, łodzie prowadzone przez dwóch flisaków i sterowane za pomocą drewnianych żerdzi, dobijają do przystani w Rytrze zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku z XII w.
     Dużą atrakcją dla zwiedzających Rytro jest elektrownia wodna i wiatrowa, będąca własnością parafii.
     Poszerzeniem bazy wypoczynkowej jest budynek szkoły Podstawowej gdzie organizowane są zimowiska i kolonie letnie dla 80 osób – osobodzień wynosi 32 zł (do negocjacji). dysponujemy w szkole pełnym nowoczesnym węzłem sanitarnym, salami przeznaczonymi na 8-10 osobowe sypialnie, oraz wspaniałe domowe wyżywienie podawane w przyjemnej atmosferze szkolnej jadalni.
     Posiadamy dwie sale gimnastyczne: dużą atrakcją jest ogrodzony kort tenisowy oraz boiska do piłki siatkowej i ręcznej. Istniej możliwość wynajmu sali komputerowej z pełnym wyposażeniem /Internet/.
     Przy szkole płynie rzeczka Roztoczanka – możliwość plażowania. Obiekt położony przy głównych trasach turystycznych. Niedaleko (ok. 10 km) znajdują się stoki narciarskie z pełnym kompleksem wyciągów: Kosarzyska-Sucha Dolina, Wierchomla. W sezonie zimowym 2005/2006 będzie wyciąg narciarski w Rytrze.

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Stefana Pawlika
                    Rytro 8
                33-343 Rytro

 

Tel /fax: (018) 446 90 05


Aktualne dane szkoły na stronie:

sprytro.nstrefa.pl

 

6-latku witaj w szkole

C:Documents and SettingsAdministratorUstawienia lokalneTempRar$EX00.829gotowiec.html